Erdoğan ‘kapımız açık’ demişti: Özgür Özel’den ‘yüz yüze görüşme’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, AKPM Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller (SOC) Grubu Başkanı Frank Schwabe’nin daveti üzerine geldiği Strazburg’da, AKPM oturumunda SOC Grubu’na hitap ettikten sonra bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric ile görüşen Özel, AKPM Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller grup yönetimiyle de bir araya geldi.

Özgür Özel ayrıca, AKPM Türkiye Delegasyonu ile bir toplantı yaptı. Görüşmede Özel’e CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ile milletvekilleri Aysu Bankoğlu ve Yunus Emre eşlik etti.

“Erdoğan’la yüz yüze bir görüşmemiz de olacak”

ANKA’nın haberine göre Özel, şunları söyledi:

“Ben Sayın Cumhurbaşkanı ile bayramda telefonlaştığımızda da söyledim. Biz Türkiye’nin ana muhalefet partisiyiz. Bu seçimlerde birinci partiyiz ama yurt dışına çıktığımızda Türkiye’nin partisiyiz. Türkiye’nin hakları, menfaatleri için birlikte çalışmak durumundayız. Bunun için önümüzdeki süreçte Sayın Erdoğan’la yüz yüze bir görüşmemiz de olacak. Orada da konuşacağız. Bizim bazı devlet geleneklerine hızla geri dönmemiz lazım. Bundan 20 yıl öncesine kadar liderler talep ettiklerinde, ki önemli ziyaretlerinden önce mutlaka talep ederlerdi, Dışişleri Bakanlığı tarafından brifing verilirdi ve döndüklerinde de ziyaretlerini rapor ederlerdi Dışişleri Bakanlığı’na. Bizim bunu Türkiye Cumhuriyeti’ne hızla geri getirmemiz lazım.

Biz şu anda Türkiye’de nüfusun yüzde 65’ine, ekonominin yüzde 80’ine hizmet veren bir yerel seçim başarısı elde ettik ama dünyada örneğin Almanya’da Olaf Scholz bizim siyasi akrabamız. İspanya’da şimdi Filistin için çok önemli adım atmak üzere olan Sanchez hepimizin çok yakın dostu ve iyi ilişki içinde olduğumuz birisi.

Bunun yanında, Filistin için yazdığım mektubu, 140 ülkedeki liderlere yolladım. Bunların 18‘i cumhurbaşkanı, başbakan, birkaçı da bakan olarak yürütmede bulunuyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu gücünden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mahrum kalmaması lazım. İslamofobi ile mücadeleden tutun, Filistin meselesine veya diğer konulara kadar Türkiye’nin, elbette Türkiye’de bazı konularda farklı düşünce tartışacağız. Dış politikada da ayrıştığımız noktaları olacak. Ama birleştiğimiz noktalarda, ülkenin menfaatilerinde biraz önce sizin ifade ettiğiniz gibi bir milli takım ruhuyla oynamak lazım. Milli takımda efendim iki tane santraforumuz veya iki tane kanat oyuncumuz var, sağdakileri oynatalım, soldakileri oynatmayalım diye bir şey olmaz. Bunların bir arada sahada olmaları gerekir. Ben bu konuda bugüne kadar şu şu hatalar yapıldı yerine, bugünden sonra hangi doğrular yapıldıysa onlara odaklanmanın doğru olacağını değerlendiriyorum.”

Erdoğan ne söylemişti?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlamıştı. Erdoğan, bir basın mensubunun “CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in sizden randevu istediği konuşuluyor. Bu talebe yanıtınız ne olur?” sorusuna verdiği yanıtta “CHP’nin Genel Başkanı Sayın Özel’e kapımız açık. Ele alacağımız konu başlıklarımız çok, ziyarete geldikleri anda oturur konuşuruz” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x